Pomoć - Pretraga - Članovi - Kalendar
Puna verzija: Benitezova filozofija igre
Liverpool FC - You'll Never Walk Alone > Liverpool FC > Jürgenovih Jedanaest
lavirint
PROLOG

Namera mi je da u ovom postu pokusam da pokazem gde je Rafa dobar, gde je los, odakle smo poceli kada je on dosao i kuda idemo sada kada je sa nama. Takodje, zelim da, kroz ono sto je vidljivo na terenu i izvan njega, predstavim filozofiju same igre, kuda nas ona vodi i kakav je fudbal u Liverpulu poducavao Rafa Benitez u postulijeovskoj eri.

REKONSTRUKCIJA

Prvo, ne zelim da budem shvacen kao apologeta svih Benitezovih poteza. Bilo je tu gresaka, kao i svugde i na svakom poslu ali, bar mi se cini, jasno je da Liverpul pod Benitezom pokazuje tendenciju rasta, sto je indikacija da danas, jedan covek na trenerskoj poziciji radi jedan dobar posao.

Da vidimo u kakvom je stanju Benitez zatekao tim kada je 2004. stigao i koje su posledice Ulijeovog petogodisnjeg plana. Po mom misljenju Ulije je promasio u osnovnoj ideji, konceptu koji je pokusao da sprovede. Po sredi je, naime, vrlo naivna misao, takoreci anahronizam, da dobar napadacki fudbal moze da se igra bez jake odbrane. Ulijeove linije delovale su za sebe, kao autonomni entiteti, bile su u stvari recidiv stare skole fudbala zasnovanoj na teoriji "kvadratica". Pre Rinusa Mihelsa fudbal se igrao u cvrstoj strukturi gde je svaki igrac branio svoj virtualni komadic prostora, taj famozni kvadratic.

Sta je uradio Mihels u Ajaksu? Stari lisac je otkrio da je u fudbalu, kao i u zivotu uostalom, najteze drzati stvari pod kontrolom a on je osetio da je u igri najvaznije kontrolisati prostor. Avaj, usudio se da preispita ideju igranja u blokovima ogranicenog prostora i prestao da razmislja o terenu kao o necem podeljenom, nego naprotiv, zaintrigirala ga je posledica ideje da se na teren gleda kao na jedan prostor , celinu. Zapravo, covek je shvatio da je staticnost stvar stvar nazadnosti, stvar pre-internet ere, dakle, stvar proslosti. Tako, iz te jedne jedine ideje, izrastao je moderni fudbal.

Tada se u fudbalu pojavilo ono sto se moze zvati fluidnost sistema, linije su se otvorile (odbrana, sredina, napad) i postale su elasticne, izmetnule su se u opasno pokretljivo oruzje. Dakle, teza je jasna: kontrolisi prostor- kontrolisaces igru. Otuda Kujt na desnoj strani, ne jer moze da trci po citav dan, nego zato sto razume koncept prostora. Ne kazem da je Dirk vrhunski igrac, daleko od toga, ali u odnosu na konkurenciju u timu za desnu stranu najbolje razume igru.

Vratimo se Ulijeu. On je na mestu glavnog trenera uspeo da napravi tim koji na terenu ne kontrolise bas nista. Odbrambeni igraci su igrali odbranu, srednjaci sredinu, a napadaci, dabome, napad. Na kraju niko nije igrao nista. Ta naivnost kod Ulijea, insistiranje na retrogradnoj postavci nas je vratila godine unazad. Tako je Rafa, simbolicki receno, zapravo dosao pre Ulijea, i uzeo tim koji pet godina kasni za modernim trendovima.

Taj dolazak pokrenuo je stvari sa mrtve tacke, Benitez je dosao sa jasnim planom sta mu je ciniti i posao je poceo, kao sto je uobicajeno, od zadnje linije.Nema potrebe pominjati imena, jasno je da savremeni Liverpul, Liverpul Benitezove ere igra po principu: tim napada, tim se brani. To je fundamentalna razlika u odnosu na Ulijea- jedan nije razumeo prostor, drugi ga jako dobro razume.

STRATEGIJA

Strategija podrazumeva dugorocni plan, gradjenje prvog tima organizacijom: omladinskih kategorija, skautske mreze, stvaranjem varijabli i sistema koji ce uciniti da predhodno navedene postavke zazive. Ono sta Benitez hoce, i sta radi, jasno je vidljivo- on preferira igrace koji razumeju igru. Otuda toliko kapitena u timu, nisu svi oni bili tehnicki uvek najbolji igraci u svojim timovima, ali su bili lideri i umeli su da vode utakmicu, sto je nemoguce bez dobrog razumevanja modernih fudbalskih koncepata. Postoje odredjene nesuglasice po pitanju da Benitez, navodno (kako drugacije) ne voli kreativce, a pod kreativcima se podrazumevaju igraci jakih tehnickih mogucnosti. Otuda one male naivnosti navijaca, u stilu- "da nam je po desnoj samo neki jaci dribler" i slicno. Medjutim, po sredi je druga stvar- Benitez o timu razmislja kao o jedinici a ne kao o skupu igraca i njihovih zavidnih individualnih tehnika. Zato kapiteni- da se prostor osvojui pasom, trcanjem bez lopte, kolektivnim razumevanjem situacije na terenu. Ako igraci na terenu mogu umeju da vode igru primenjivanjem njenih osnovnih postulata onda kreativnost tima prevazilazi zbirnu kreativnost pojedinacnih igraca. Po mom misljenju okupljanje takvih igraca traje puno vremena ali ce, zato, puno vremena trajati korist od takvog pristupa.

Takodje, u strateske resurse spada i novac. Istine radi, u Benitezovoj eri titule su osvajali Celsi i Mancester (govorim o Premijer Ligi). I jedni i drugi su trosili vise i sledstveno tome- osvajali vise. Medjutim, postoje razne strategije kako doskociti timovima koji kupuju za vise novca. Benitezove su:

1. Kupovati mlade ali dobre igrace koji odmah mogu da cine okosnicu tima, i koji ce ga dugo voditi u buducnosti: Tores, Ager, Babel, Skrtel, Reina, Alonso (Xabi je ovde po meni jedini promasaj).

2. Rizikovati sa igracima koji ce mozda dobro igrati (ovo ne deluje pametno ali je nuzno jer moras da dovodis i igrace za klupu, koji su u isto vreme iskusni): Benajun, Penant, Belami, Krauc.

3.Kupovati trinaestogodisnjake i one malo starije koji bi uz dobro treniranje mogli biti u timu u buducnosti: Nemet, Pacheco, Insua i ostali klinci. Ovo je jedna od kljucnih oblasti ukupnog napredka, oblasti koju je tako dobro razumeo i pokazao kako funkcionise u praksi Arsen Venger. Zasto jedna od kljucnih? Jednostavno, jer se sa malo sredstava postize maksimum efekta.

Ove strateske ideje ishodile su u konkretan rezultat pravljenja jako dobre osnove tima u predhodnim godinama. Ovo je ta osnova:

Reina

Karager Ager

Maskerano Beri

Kin Dzerard Babel

Tores

Dakle, posle svih ovih godina samo dva Ulijeova igraca su prezivela (misli se na osnovu, najvaznije igrace, naravno). Ovakva fizionomija tima je jako dobra i ako nista drugo, Benitez bi, ako bi sada otisao, ostavio odlicnu osnovu buducem treneru.

TAKTIKA

Ono sto se desava na samom terenu proistice iz predhodno navedenih premisa. Odabir taktike i formacije kao njenog bitnog segmanta zavisi od igrackih potencijala kojim se raspolaze. Otuda, odjednom 4231 jer smo konacno dosli do stadijuma da igramo fleksibilan sistem.

Zasto fleksibilan? Zato sto 4231:

Reina

Degen Karager Ager Dosena

Maskerano Beri

Kin Dzerard Babel

Tores

lako prelazi u 4321 kad hocemo defanzivniji pristup:

Reina

Maskerano Dzerard Beri

Kin Babel

Tores

Ili u 4132 ako hocemo ofanzivu:

Reina

Maskerano

Dzerard Beri Babel

Kin Tores

Bez ijedne promene sa klupe imamo igrace koji mogu efikasno da igrajutri razlicite formacije! To je rezultat tih pet Benitezovih godina.

Jos nesto, po mom misljenju, potpisivanje Berija (ako bude, a bice, nadam se) I Kina je odstupanje od ona tri strateska elementa dovodjena igraca koje sam gore naveo. Ova dvojica ne spadaju ni u jednu kategoriju, zapravo sacinjavaju jednu novu, ali ne manje uzbudljivu. Ta dvojica, provereni Premijer igraci, kapiteni svojih timova, ucenici igre, dovedeni su, po mom dubokom ubedjenju iz smo jednog razloga. Da, Benitez ide na titulu ove sezone. Ne impliciram da li ce uspeti ili ne ali mi ovakav pristup budi nadu da necemo dugo cekati taj dan.

Naravno, svi predhodno navedeni stavovi su izlozeni da bi se preispitivali u konstruktivnom dijalogu.

Pozdrav
lavirint

Pedja_Nbg
Ne znam sta da dodam,sve si lepo rekao. smile.gif
Svaka cast.
Pozdrav drink.gif
Fred Kremenko
Stao sam negde u petom redu kad si rekao da je Houllier insistirao na ofanzivnom fudbalu bez odbrane......
Jamaica
Jedan od boljih postova koje sam video na ovom forumu champion.gif

I u potpunosti se slazem drink.gif thumb.gif
Fred Kremenko
Ovo je jedna vrlo bajkovita 'Paul Tomkins' prica... Mi gradimo, iz godine u godinu, vucemo sve prave poteze tra la la i onda te spici realnost koja glasi gubljenje titule u decembru... Posle toga ide opravdavanje da eto drugi imaju vise para.. i niko nizasta ne treba da odgovara....
Od te patetike mi je realno muka....
Jamaica
Postoji nesto sto se zove optimizam....a kad Benitez osvoji titulu jel ces i onda da ga pljues?
Fred Kremenko
A kad ne osvoji hoces ti skontati da nije uspeo???
Aleksandar88
A ako i ove godine popusimo u oktobru jel cete i dalje da ga velicate ?
Jamaica
Prosle godine smo popusili u Decembru, ustvari i pre kad se Agger povredio, a kakve-takve sanse smo imali do poraza od Scuma drugog.....i ove godine idemo do samog kraja, videcete...
Tonča
QUOTE (Jamaica @ Aug 5 2008, 06:03 PM) *
i ove godine idemo do samog kraja, videcete...

Jel' "jako do samog kraja" ili samo "do samog kraja"?
Fred Kremenko
da li je decembar ili je oktobar, to je kljucna razlika sigurno.... Jesi svestan ti gde je maj u odnosu na decembar? Imas predstavu koliko je to daleko?

QUOTE (Tonča @ Aug 5 2008, 06:04 PM) *
Jel' "jako do samog kraja" ili samo "do samog kraja"?

Moze i za 2 i za 3..., ako zatreba moze i jako do samo kraja... u stilu spanskih bekova biggrin.gif
Pedja_Nbg
Dajte ljudi malo optimizma!Pa navijamo za isti tim! lfc.gif
Pozdrav drink.gif
candy
Fred je car,wechna swadjalica,tj.kontrash!Ali,bilo bi mnogo monotono bez njega na forumu! tongue.gif
Scouser
CITAT (Fred Kremenko @ Aug 5 2008, 05:43 PM) *
Stao sam negde u petom redu kad si rekao da je Houllier insistirao na ofanzivnom fudbalu bez odbrane......

Ja sam stao već posle prvog pasusa tongue.gif

Rafa je unapredio igru, popeo čitav klub na viši nivo. Kontinuitetom u radu u svakom smislu, na svakoj poziciji, može se doći do uspeha. Ne trebaju nam radikalne promene. Podrška Rafi, samo napred u nove pobede.

CITAT (Fred Kremenko @ Aug 5 2008, 05:55 PM) *
Posle toga ide opravdavanje da eto drugi imaju vise para.. i niko nizasta ne treba da odgovara....

Pa to moraš da shvatiš pre ili kasnije, to ti je ko kad bi sad očekivao od nekog tamo Njukasla da bude treći, što je jednostavno nerealno, obzirom da nemaju kontinuitet u trošenju para, dovođenju pravih igrača, radu...tako ni mi nismo ispred Mančestera, Čelsija (koji je krenuo da se uzdiže negde u isto vreme kad i mi, ali sa više finansijskih sredtsava), pa i Arsenala. To je veoma realna postavka. Ne vidim tu nikakvu patetiku.

u stvari, kad malo bolje razmislim, možda sam ja suviše realan za jednog navijača
Fred Kremenko
Nerealno je da ocekujem da ne mozemo da se odrzimo do decembra za titulu? Sa najboljim rasporedom koji smo imali u ko zna koliko vremena, gde smo i Chelsea i Scum i Arsenal cekali kuci prvi deo sezone....
Ako je samo i iskljucivo do para, ne znam sto se igra fudbal uopste.... Da se titula na pocetku Chelsea-u i gotovo...
Joe
QUOTE (Fred Kremenko @ Aug 5 2008, 03:55 PM) *
Ovo je jedna vrlo bajkovita 'Paul Tomkins' prica... Mi gradimo, iz godine u godinu, vucemo sve prave poteze tra la la i onda te spici realnost koja glasi gubljenje titule u decembru... Posle toga ide opravdavanje da eto drugi imaju vise para.. i niko nizasta ne treba da odgovara....

prvo titula nije nasha da bismo je gubili wink.gif... pod dva: benitez kad je dosao tu su bili arsenal sa wengerom, mancester sa fergusonom i celzi sa abramovichem i murinjom - rafa em sto je morao da se takmici sa realno jacima od sebe u svakom pogledu, morao je da napravi nesto od ekipe koju je upravo napustio najbolji igrac... rafa je realno povukao dosta dobrih poteza mnogo vishe nego losih... jeste loshe to sto nam se ligaski deo prvenstva zavrsavao rano i on mozda nikad nece uzeti titulu sa liverpoolom, ali nas je uspravio na noge i ako posle njega dodje iole ozbiljan trener imace mnogo mnogo laksi posao a ako nas ove god pretvori u ozbiljnijeg kandidata za titulu nema razloga da mu se neda josh koja godina....
lavirint
Ah, da, Benitezu treba dati jos ovu sezonu, a ako ne uzme titulu, neka ide?

Elem, cetrnaestogodisnjak Rajan Gigs se jedno popodne vrlo iznenadio, da ne kazem prenerazio, kada je otvorio vrata posle zvonjave i ispred stana zatekao prijaznog coveka srednjih godina. Posle rucka, taj gospodin, na izlasku iz Rajanovog stana uhvatio ga je za ruku i rekao: Ti ces da igras u prvom timu Mancestera, sine, ti ces da vodis taj tim. Gigs je u nekom intervju rekao da narednih dana nije mogao da spava. A i sto bi spavao, pravljenje istorije na teatru snova je kudikamo interesantnija zanimacija.

Dakle, taj prijazni covek, nekad gospodin, sada ser, je Aleks Ferguson, lako, zar ne? Taj erudita igre, psiholog bez premca je u ovom primeru pokazao sta je u fudbalu najbitnije- buducnost. Krrenuo je ni iz cega u Mancesteru a onda dugo i polako iz godine u godinu gradio temelj danasnjeg Mancestera. Sigurno ste primetili kako iz jednog takvog temelja izrasta ogromna zgrada ciju senku i dalje vidimo, nad Liverpulom, Ligom Sampiona i na kraju krajeva, Premijer Ligom?

Poenta je u tome sto je lukavi Aberdinac shvatio ono sto Ulije nikada nije (ne samo Ulije, nego i oni koji ga, ne bas uverljivo brane): ne postoji instant uspeh koji dugo traje. Plodovi Fergusonovog sedmogodisnjeg neuspeha da uzme Premijer Ligu videli su se kasnije, devedesetih. Da li to znaci da su bili manje vidljivi? Naprotiv.

"Eto, mi sad necemo da cekamo Rafu sedam godina" jer covek, navodno (a kako drugacije!) ne zna sta radi. Najbitnije je, sto je pokazao Fergi, umeti misliti i umeti cekati. Na cemu je Ferguson generisao svoj uspeh: usvojio je Rihelsovu doktrinu prostora, smislio je kako da je organizuje u dobar sistem i cekao. Da, naravno, Aleks nije sebi dozvolio nestrpljenje dok su ga navijaci (uglavnom naivniji medju njima, koji nisu shvatali o cemu je zapravo rec) osudjivali zbog loseg vodjenja kluba?!.

Mada moram da priznam da sasvim razumem navijace koji bi zeleli rezultat odmah, jednostavno takvo je doba, neoliberalni kapitalizam zahteva rezultat odmah, zivi se brzo, ko jos ima vremena da ceka? Samo Fergi...
Scouser
CITAT (Fred Kremenko @ Aug 5 2008, 08:31 PM) *
Nerealno je da ocekujem da ne mozemo da se odrzimo do decembra za titulu? Sa najboljim rasporedom koji smo imali u ko zna koliko vremena, gde smo i Chelsea i Scum i Arsenal cekali kuci prvi deo sezone....
Ako je samo i iskljucivo do para, ne znam sto se igra fudbal uopste.... Da se titula na pocetku Chelsea-u i gotovo...

pa ako je ovo reakcija na moj post, onda...ja nisam rekao da je isključivo do para, ali da se to nikako ne sme zanemariti. Ja ne zastranjujem ni u jednom smislu, treba uzeti sve u obzir pa proceniti. Nisam pominjao samo pare, zar ne...

kažem, možda sam previše realan, ali takav sam samo kad pišem tongue.gif
lavirint
QUOTE (Scouser @ Aug 5 2008, 08:24 PM) *
Ja sam stao već posle prvog pasusa tongue.gif

Sto? Je li toliko lose?
Fred Kremenko
Slazem se da je ekipa sad bolja nego sto je bila.. Samo se bojim da nije dovoljno dobra da napadne titulu, i to ne samo igracki....
Pitanje mentaliteta je kljucno... Mi kad igramo ligu sampiona kad smo kao autsajderi i pustimo da nas napadnu mi mozemo da dobijemo svakoga.. Kad treba mi da nekog samaramo, nikad ne idemo punim gasom... Napadnemo 15 minuta, pa stanemo pola sata pa sve tako.. Tu puknemo mnogo mnogo bodova.. Kad te mucenike krenemo da odvaljujemo kako je red, verovatno cemo i biti prvaci... Da ne bih kacio vise na Wigan.. pomenucu recimo Man City u gostima prosle godine... Mi smo od njih bili jaci jedno 3 puta, ali smo ih celo poluvreme pipkali nesto, da bi se osigurali da ga slucajno ne primimo .. napravili smo negde 2 sanse.. tako sve negde do 15 min pre kraja kad smo ih sabili da ne mogu da disu, ali nije bilo vremena da im uguramo.... Slicna stvar desila se i sa Blackburn-om na strani za 15 poslednjih minuta mi smo njih satrli, ali smo im u prethodnih 75 'pustili' da budu ravnopravni.... Mnogo se plasimo tih prosecnih ekipa....
Scouser
ne nego ono....nije bilo potrebe da čitam, ništa novo nisi reko wink.gif

(što ipak ne znači da kasnije nisam pročitao, više preleteo smile.gif )
lavirint
QUOTE (Scouser @ Aug 5 2008, 08:52 PM) *
ne nego ono....nije bilo potrebe da čitam, ništa novo nisi reko wink.gif

(što ipak ne znači da kasnije nisam pročitao, više preleteo smile.gif )

Znam da nije novo, jer kako bi i moglo biti, kada su se stvari desavale pre 20, 30 godina. Postirao sam iz jednostavnog razloga jer sam video da postoje neslaganja medju forumasima u drugom topicu, a da neki cak i ne znaju ono sto tebi i drugima nije novo, pa sam pomislio da je bolje prikazati glavne postavke da bi se o njima konstruktivno raspravljalo. Samo je to razlog.

QUOTE (Fred Kremenko @ Aug 5 2008, 08:51 PM) *
Slazem se da je ekipa sad bolja nego sto je bila.. Samo se bojim da nije dovoljno dobra da napadne titulu, i to ne samo igracki....
Pitanje mentaliteta je kljucno... Mi kad igramo ligu sampiona kad smo kao autsajderi i pustimo da nas napadnu mi mozemo da dobijemo svakoga.. Kad treba mi da nekog samaramo, nikad ne idemo punim gasom... Napadnemo 15 minuta, pa stanemo pola sata pa sve tako.. Tu puknemo mnogo mnogo bodova.. Kad te mucenike krenemo da odvaljujemo kako je red, verovatno cemo i biti prvaci... Da ne bih kacio vise na Wigan.. pomenucu recimo Man City u gostima prosle godine... Mi smo od njih bili jaci jedno 3 puta, ali smo ih celo poluvreme pipkali nesto, da bi se osigurali da ga slucajno ne primimo .. napravili smo negde 2 sanse.. tako sve negde do 15 min pre kraja kad smo ih sabili da ne mogu da disu, ali nije bilo vremena da im uguramo.... Slicna stvar desila se i sa Blackburn-om na strani za 15 poslednjih minuta mi smo njih satrli, ali smo im u prethodnih 75 'pustili' da budu ravnopravni.... Mnogo se plasimo tih prosecnih ekipa....

Ovde se slazem u potpunosti, samo Fred, mislim da sa Kinom i Berijem, i iskusnijim Babelom vise mozemo da kaznjavamo slabije timove ove sezone.
Milan_Marinkovich
Lavirint,

imaš dosta dobra zapažanja. Dosadilo mi je da stalno čitam prepucavanja tipa koji igrač je bolji od kog, koga kupiti, koga prodati, fale pare i slično. Ova tvoja analiza predstavlja pravo osveženje, pre svega zato što daje šlagvort za vrlo kvalitetnu i konstruktivnu diskusiju, naravno, ukoliko postoje relevantni diskutanti.

Posebno mi se dopada deo o Rafinom 4-2-3-1 sistemu koji nije lako uspostaviti na ostrvu gde je 4-4-2 (i u nekim slučajevima 4-3-3) "Fowler i batina", ali kada konačno uspeš da navikneš igrače na takvu formaciju onda to može višestruko da se isplati jer obezbeđuje elastičnost koja daje novu dimenziju celoj igri.

Iskreno se nadam da će biti više ovakvih topica na forumu. drink.gif
lavirint
Hvala na lepim rečima, dobrodošao na forum smile.gif
Milan_Marinkovich
Thanx! smile.gif
Choi
Stvarno je najbolji topic za sad na forumu! Najbolja analiza, vidi se da chovek zna shta pishe! Svaka chas'!
lavirint
Hvala Choi smile.gif
Mishkin
I ja da te pohvalim, pravi si dasa smile.gif
lavirint
QUOTE (Mishkin @ Aug 29 2009, 06:30 PM) *
I ja da te pohvalim, pravi si dasa smile.gif

Ha ha, sad si me oraspoložio posle ovakve utakmice s Boltonom smile.gif
Mishkin
Nisam to ja nego Stevan biggrin.gif
Ovo je "lo-fi" verzija našeg glavnog sadržaja. Da biste videli punu verziju, sa svim informacijama, formatiranjem ili slikama, molimo vaskliknite ovde.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.