Pomoć - Pretraga - Članovi - Kalendar
Puna verzija: Steven Gerrard MBE #8
Liverpool FC - You'll Never Walk Alone > Liverpool FC > Jürgenovih Jedanaest
Stranice: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20
CaRrAdOnA#23
IPB Image

Position: Midfielder
Date of Birth: 30/05/1980
Height: 6' 0
Weight: 12st 5
1st team games: 335
1st team goals: 62
International caps: 40
International goals: 6
Former clubs: Trainee
Birth Place: Whiston

о финалу ФА купа
спреман је да подигне још један трофеј, свиђа ми се кад играчи пред овако важне мечеве дају изјаве оваквог типа... smile.gif

нови Џерардовићи biggrin.gif још једна ћеркица, нек је жива и здрава!

нове копе, за старог мајстора!

ynwa!!!
sheqy
POSLE ONOG SINOC U KARDIFU MISLIM DA MOZEMO BITI UVERENI DA JE GERRARD NAJBOLJI IGRAC NA PLANETI U OVOM TRENUTKU.
MNOGI CE RECI DA RONALDINJO IMA BOLJU TEHIKU... , ALI GERARD JE ZA RAZLIKU OD RONALDINJA COVEK KOJI MOZE DA UZME LOPTU I SAM RESI DA OSVOJI TROFEJ.
KOD PRVOG GOLA ONA LOPTA SISEU, DRUGI GO JE SRCE , A TRECI MISLIM STA RECI?
NESTO NE MOGU DA SE SETIM DA JE RONALDINJO DAVAO GOLOVE SE 30 METARA U ODLUCUJUCIM UTAK MICA MA (oSIM Na REKLAMI), DOK JE NAS MILJENIK, SETIMO SE (OLIMPIJALKOS, FINALE U INSTAMBULU GOL I PENAL , I SAD OVO JEDAN NAMESTI I DVA DA SAMO TAKO).
SVO OVO STO SAM NAVEO CINI FUDBALERA VELIKIM A NE KOLIKO PUTA ZA REDOM MOZE DA POGODI PRECKU I KOLIKO KASIKA MOZE DA PROSPE NA UTAKMICI.
The_Kop
Potpuno se sa tobom slazem druze...Na sve ovo, treba dodati ono najvaznije - Stevie je NAJKOMPLETNIJI igrach danasnjice sto ga cini neprocenjivim bilo za LFC bilo za England!!! Znate onu < Ni jedan igrach nije vechi od kluba> Nije ni Stevie G. ali skoro da jeste tongue.gif tongue.gif tongue.gif Nebrojeno puta nas je vadio iz mrtvih... Definitivno bismo bili mnogo loshiji team bez njega, posebno u tim VELIKIM utakmicama...

Liverbird
da je najbolji najbolji je
Catwoman
SKYSPORTS.COM PLAYER OF THE SEASON:
IPB Image
1. Steven Gerrard (Liverpool) 7.66
2. Thierry Henry (Arsenal) 7.44
3=George Boateng (Middlesbrough) 7.31
3=Wayne Rooney (Man United) 7.31

http://home.skysports.com/list.asp?hlid=38...response=thanks
Liverbird
ma na svim listama treba da je prvi. na svim mogucim listama............
Mario_T
Gerrard i Lampard su neuporedivi. Dok Fat Frank moze da igra samo u tom jednom sistemu i na toj jednoj poziciji (moze on i na drugima, ali onda se vidi sav njegov "kvalitet"), Gerrard se moze snaci na skoro bilo kojoj poziciji sem golmanske (mozda bi valjalo probati i to? biggrin.gif ). A da i ne govorimo o tehnici, passing range i kvalitetu uopste.
Kameni
NO-ONE CAN TOUCH GERRARD, SAYS DALGLISH
The Independent
16 May 2006

A counter-argument may be a day away in Paris but the Liverpool legend Kenny Dalglish embellished the tributes to Steven Gerrard yesterday.

He insisted that, whatever Thierry Henry or Ronaldinho produce in the European Cup final, they will not surpass the England international as the most influential footballer at work today.

Gerrard's performance against West Ham United in Cardiff established the 25-year-old as the only Liverpool player to score in the final of the European Cup, FA Cup, Uefa Cup and League Cup. Though his impressive CV still lacks a league championship medal, Dalglish believes the Anfield captain's ability to cajole his team-mates from the brink of defeat against Milan last season, against Alan Pardew's team on Saturday and his influence on securing Champions' League qualification under Grard Houllier has established Gerrard as the dominant individual at club level.

"Steven has done more for Liverpool in the past few seasons than any other player," said Dalglish. "Never mind Ronaldinho for Barcelona or Thierry Henry for Arsenal, Steven has done more for his team and contributed more than anyone else. When you have got fantastic ability and you ally that with his courage and belief, that is one hell of an ingredient.

"You talk about leading by example but that on Saturday was over and above the call of duty. And really he's such a young guy. It's unbelievable."

For the first time in three years Gerrard will enjoy a summer without the emotional turmoil of a possible move to Chelsea and is now free to concentrate on England's World Cup campaign. "That is good for him and he will improve," said Dalglish. The Liverpool chairman David Moores said: "He's a talisman, you could never replace him. So thank Christ it was all sorted out with him last year."

Gerrard credits a refusal to dwell on past achievements for Liverpool's recent cup successes and in keeping with that philosophy began a holiday yesterday by looking ahead to an improved Premiership challenge from Rafael Benitez's team next season. "We could have lived off the European Cup win this season, but everyone can see how hungry we are for more," the midfielder said. "We know we're capable of going very close to the title next season and that's going to be the target. The more trophies like this you win, the more you want. We'll be giving it everything we've got to win the title next season."
pedja
NEVEROVATNO......... Sven Goran Erikson hoce da Gerrad igra u spicu, ukoliko Runi ne bude sposoban za WC... E, svasta......

BBC sport
Tonča
Citao sam nesto o tome danas. Ne zeli ga bas kao izrazitog spica, ali ipak odmah iza. Ne mislim da se Stevica ne bi snasao tamo, ali mislim da je ipak mnogo bolji kada igra u veznom redu. I ovako se stalno pridodaje napadu i ceka lopte na 20+ metara od gola kako bi raspalio neku od prepoznatljivih.
Scouser
ma moooooze, moze sve! Taman on i Timmy malo da se sprdaju tamo napred smile.gif ovaj mu spusti na poluvolej i aj zdravo!
Liverbird
ja mislim da mu vise lezi da igra polu-spica nego nekog povucenog veznog. Jer ume da da gol i ima osecaj za gol koji neki napadacu mogu samo da sanjaju, a sut...(sta ima da se prica)
dule2004
QUOTE(Scouser @ May 17 2006, 11:32 PM) [snapback]860[/snapback]

ma moooooze, moze sve! Taman on i Timmy malo da se sprdaju tamo napred smile.gif ovaj mu spusti na poluvolej i aj zdravo!

a ja bas mislim da ce ova ludacka ideja dovesti do toga da Timmy bude najbolji strelac svetskog prvenstva biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif a engleska biti sampion ako je mi ne tucemo u finalu tongue.gif
Catwoman
Steven Gerrard will not rest until he has lead Liverpool to the Premiership title.

The FA Cup success on Saturday followed last seasons UEFA Champions League triumph, yet the midfielder has now set his eyes firmly on wrestling the title from Chelsea next term.
"The reason this club is so successful is because we never dwell on our victories," said Gerrard. "This will be no different. We could have lived off the European Cup win, but everyone can see how hungry we are for more.
"We know we're capable of going very close to the title next season and that's going to be the target. The more trophies like this you win, the more you want. We'll be giving it everything we've got to win the title next season."
IPB Image
Scouser
QUOTE(dule2004 @ May 19 2006, 06:02 AM) [snapback]919[/snapback]

a ja bas mislim da ce ova ludacka ideja dovesti do toga da Timmy bude najbolji strelac svetskog prvenstva biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif a engleska biti sampion ako je mi ne tucemo u finalu tongue.gif

Ma neeee dule, laugh.gif , Timmy cje da bude najbolji asistent a Dzeks cje da bude najbolji strelac prvenstva smile.gif

ali slazem se da moraju da se paze nas, kad udari bandera na banderu (Tmmy & Zigicj), to kao kad se pravi Timmy pobije sa onim drugim retardom na stakama laugh.gif

bez zezanja, stvarno mislim da Dzerard moze da posluzi i na toj poziciji i da nije nerealno staviti ga tu ako vecj nema koga.
zen
Pa realno Gerrard mozhe da igra sve, ali bukvalno sve , osim golmana(mozhe i shtoper da bude). smile.gif smile.gif
ne RIISE
QUOTE(zen @ May 19 2006, 09:54 PM) [snapback]965[/snapback]

Pa realno Gerrard mozhe da igra sve, ali bukvalno sve , osim golmana(mozhe i shtoper da bude). smile.gif smile.gif

Sto je dokazao u finalu LS prosle god kad je igrao bukvalno od desnog beka do napadaca!!!
Stivi je cudo od igraca i pravi je SUPERMEN!!!!
Liverbird
no coment

ovo slobodno komentarisite jer mi nista nije jasno sad.gif
The_Kop
OMFG!!! Sta je bre ovo???????????????????????????????????????????????????
Ma dajjjjjjjjjjjjjjj...Mora da je fotomontaza!!!!!!!!! NEMOGUCHE BRE!!!
Da je ovo istina, smorio bih se kao lav!!! NEMOGUCHE BRE NEMOGUCHE biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
copkillah
Pa to je poznata fotka, ljudi se zajebavali, šta se potresate :)))
Liverbird
ma sta se bre zajebavali mamu li im smile.gif sad.gif ne znam dal da se smejem il da placem jbt. a kad je to bilo i gde? na klupi, na tribinama????????????????????????????????????????????????????
Kameni
Ne mogu da verujem da se ne secate ove fotke. Cini mi se da je bilo na samoj travi Ataturka. Kao sto rece copkillah obicna zajebancija...
Grujica
ma zajebavanje
Scouser
ma da bre. Sta sad ako su se jednom liznuli odma svi mislite da su gejevi smile.gif
cccc strasno.

Bez zezanja, stvarno ovo je matora slajba. Nije montaza koliko sam ja shvatio nego eto cudno je slikano. Ali nije to sto se u prvi mah pomisli. Ta slika je izasla u vreme kad je Stivija udruzenje pedera proglasilo najpozeljnijim fudbalerom.
copkillah
Ne zaboravite, oni su celebrities, njima je sve dozvoljeno, tako da nijedan od njih dvojice neće biti proglašen homoseksualcem zbog ove slike smile.gif

Da su na slici dva forumaša, to bi bilo drugačije biggrin.gif
Tonča
Ova slika jeste sa stadiona Ataturk. Postovao sam to jos na prvom forumu. Neko je tada lepo prokomentarisao nesto u fazonu: "Anestezija u uvce 20 sekundi!".
Raduju se momci, sta ima lose u tome? smile.gif
The_Kop
Hahahahaha....Ne znam ja...Ne bi mi palo na pamet da se tako radujem biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif...Hahahahhaaha...Ko je ovde lud ??? biggrin.gif
The_Kop

Hammers winger hails Gerrard

Link1

Terry praises Gerrard

Link2
zen
Bre jel gledate vi tekme, pa skoro na svakoj kada se neshto slavi to se deshava... smile.gif
The_Kop
Daj bre dosta!!! Ne mogu da verujem sta sve slusam!!! Ne zelim vishe nista da znam !!! Brate...Ovo se ne deshava sad.gif
Liverpool Lou
QUOTE(The_Kop @ May 20 2006, 10:35 PM) [snapback]1011[/snapback]

Daj bre dosta!!! Ne mogu da verujem sta sve slusam!!! Ne zelim vishe nista da znam !!! Brate...Ovo se ne deshava sad.gif

Ti ocigledno nisi igrao sa nama fudbal na adi i video kako mi proslavljamo pogotke. tongue.gif
Catwoman
Slika ko slika... tongue.gif nista narocito....

Steven Gerrard Top 10
IPB Image
http://www.boreme.com/boreme/funny-2006/ge...d-top-10-p1.php
Gerrard 88 RS UG
NAJKOMLETNIJEM IGRACU NA SVIJETU,SREĆAN RODJENDAN.

ZELIM MU DA VOLI I DA SE BORI ZA SVOJ KLUB KAO DO SADA.

DA DONESE POOL-U JO MNOGO TROFEJA,PRIJE SVEGA TROFEJ ENGLESKOG
PRVENSTVA.
DA SA ENGLESKOM OSVOJI SVJETSKO PRVENSTVO

DA NIKADA NE ODE O LIVERPULA.

PUNO SREĆE,LJUBAVI I DJECE

....................................
Catwoman
Gerrard expected to be fit for opener
http://www.teamtalk.com/football/story/0,1...1267657,00.html
IPB Image
PELE: GERRARD WOULD GRACE BRAZIL TEAM
http://www.liverpoolfc.tv/news/drilldown/N...060607-0914.htm
The_Kop
Iako me mnogo nervira Pele, ovo cenim biggrin.gif...Mozda ga na kraju i zgotivim biggrin.gif

Stevie G. Rules bwe biggrin.gif
Catwoman
Steven Gerrard would make an excellent England captain says Shaka Hislop
IPB Image
http://www.lfconline.com/news/loadnews.asp...=TMNW&id=285125
Catwoman
FRANK LAMPARD V STEVEN GERRARD

The Guardian

Gerrard: 6/10

Had he finished as he began the holding midfielder debate would be over. Defended well, passed incisively and offered menace going forward for 30 minutes before fading.

Lampard: 5/10

Another quiet game but good enough to earn the man-of-the-match award from Fifa. Three shots on target but little sign of the marauding threat he poses in a Chelsea shirt.

The Telegraph

Gerrard: 7/10

In his first World Cup finals, Gerrard showed flashes of the brilliance that has graced Anfield one gorgeous crossfield pass sticks in the memory and survived one brutal tackle.

Lampard: 7/10

Won Fifa's man-of-the-match tankard which we're sure will be treated as a prized possession because of his ability to carve out shooting opportunities and hit the target.

The Times

There was a mouthwatering 30 minutes or so from the Liverpool man and he showed no sign of the back injury that had threatened to rule him out. Booked for a tackle on Cristian Riveros, Gerrards domination dimmed as he and his team-mates wilted in the heat, but he did enough to suggest this might be his tournament.

Lampard: 5/10

Named the official man of the match, he caught the eye with three long-range efforts that tested Aldo Bobadilla, but he did not impose himself. When the game threatened to drift away from England, a superior midfield did not justify its glittering reputation.

Daily Express

Set the tempo for his team-mates in the first half, snapping into tackles and passing with intelligence. Was unlucky to be booked for a tackle on Riveros.

Dovetailed with Gerrard well and emerged as England's biggest threat, forcing one smart save from Bobadilla. Too often bypassed with long balls, however.

Daily Mirror

Gerrard: 8/10

Another top performance. All-action, disciplined display. Harshly booked for his tackle on Riveros by the incompetent referee.

Two cracking strikes to test the goalkeeper but will almost certainly get better as the tournament wears on.

Daily Post

A mix of everything. Couple of decent shots, one brilliant pass to Owen and a booking. Finished in an advanced position.

Got into decent positions often enough but could not take advantage. Three shots brought decent saves and helped shore up England's defence as Paraguay pressed.

The Star

Covering tackles were brilliant, showi9ng what a force he can be around the pitch. However, he is just not given the licence to break forward from that deeper position.

Looks like he gets frustrated by the long-ball tactics and rightly so. Has the most stamina of all the players, and that showed as twice in the final quarter he could have scored.

Overall Scores

Gerrard: 49/70

Lampard: 44/70
IPB Image
Ovo su misljenja ostrvskih medija ko je od njih bolji... biggrin.gif
The_Kop
JOsh uvek ne mogu da se opasuljim da je debilko Frank MOM...Koji degeni ti novinari tongue.gif...Pa ISusa mu, sta je on uradioooooooo ??? Ne kapiram...A i ja sam josh veci degen sto se zbog ovoga nerviram tongue.gif
S. GERRARD
Steven Gerrard

The former YTS trainee made incredible progress in such a short space of time.
In November 1998 he was surprisingly called-up to travel with the first team squad for the UEFA Cup trip to Celta Vigo. He didn't play in Spain but made his first team bow a few days later as a second half substitute for Vegard Heggem against Blackburn. His full debut came in the UEFA Cup return and despite the Reds losing on the night, Gerrard's outstanding performance belied his tender years.

Versatile enough to have played at both right back and left back, Gerrard's performances in defence and midfield brought him to the attention of England boss Kevin Keegan and a call-up to the national squad for Euro 2000.

His showing against Germany - and club colleague Dietmar Hamann - in the competition merely confirmed to a worldwide audience the youngster's huge potential for the future.

Tough tackling and with great passing vision, Gerrard has played a key role in the engine room of Gerard Houllier's ever improving side this season and has chipped in with his fair share of crucial goals, including a few goal of the season contenders.

As well as collecting winner's medals in the Worthington Cup, FA Cup and UEFA Cup, Gerrard also picked up the PFA Young Player of the Year award and, in a poll conducted by Liverpoolfc.tv, was was voted Liverpool Fans' Player of the Season.

Gerrard's first goal for England came in Munich with a magnificent strike from 25-yards in the 5-1 win over Germany in September 2001. A groin operation ruled him out of the England World Cup squad for the 2002 finals.

Ў@

Gerrard is one of the brightest prospects in England and made his Liverpool debut in a European tie during the 1998/99 season against Celta Vigo at Anfield.

Progressed from the Liverpool Academy and made thirteen appearances for the Reds during that season with his finest moment undoubtedly being in the Merseyside derby against Everton when he cleared a Danny Cadamarteri shot off the line.

Claimed a midfield spot as his own during 1999/2000, placing captain Jamie Redknapp's future in doubt. Is a very versatile player and filled the right-back slot on a number of occasions during the 2000/01 season.

Highly rated by Gerard Houllier, Kevin Keegan and Alex Ferguson, Gerrard looks to have a bright future as a central midfielder in the mould of Roy Keane.

Gerrard seems to have limitless energy in the engine room of Houllier's side and during the course of the 2000/01 season chipped in with his fair share of goals - usually blistering long-range strikes.

Only negative side of him is his vulnerability to injury, which has prevented him making more of an impact on the international scene.

Made his England debut against Ukraine on May 31, 2000 and on the same day was named in Kevin Keegan's Euro 2000 squad. He was one of the few successes of the dire campaign, when he came on as a substitute to hold the midfield against Germany.

Fought against injury to be fit for England's 2-1 World Cup qualifying victory against Finland in March. Gerrard put in a robust performance in the centre of midfield where he was later asked to man-mark Liverpool teammate and the Finns' dangerman Jari Litmanen.

Has become a regular in England's competitive matches and scored England's second goal in the historic 5-1 demolition of Germany in September 2001.

His injury problems have failed to go away, however, and he was forced to give up his place in England's squad for the 2002 World Cup in order to have surgery. That would allow him to be fit for the start of the 2002/03 campaign.

Gerrard, who picked up winners' medals in the UEFA Cup, Worthington Cup, FA Cup and European Super Cup in 2001, had played 138 games, scoring 15 goals, by this time.
ne RIISE
Stevie's girl has World's best legs

Jun 22 2006

Liverpool Echo

ALEX Curran's legs are enjoying a winning streak.

The girlfriend of Liverpool skipper and England star Steven Gerrard has landed the accolade 'Best Legs of the World Cup'.

A poll by Venus Vibrance, an electric shaver for women, asked football fans who has the best legs at the tournament in Germany and mum-of-two Alex came out on top.

To Kapitenu biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif !!!
Catwoman
NA GLASANJE
IPB Image
John Terry or Steven Gerrard? Vote For Your England Captain!
http://soccerlens.com/john-terry-or-steven...in/1103184.html
Thug_Lord
Mislim da stvarno nema dileme oko toga da je Stivi Dzi najbolji i najkompletniji igrac danasnjice...Dok se Ronaldinjo igra ovaj rusi i resava utakmice.... biggrin.gif
Catwoman
Stivi Di eli traku reprezentacije

Kapiten Liverpula Stiven Derard priznao je da eli kapitensku traku u reprezentaciji Engleske.

Engleski tim nema kapitena, poto je na kraju Svetskog prvenstva traku vratio Dejvid Bekam.

"Naravno, eleo bih da budem kapiten Engleske. Mislim da je to san svakog fudbalera, ali odluku mora doneti Stiv Meklaren", rekao je Derard.

Derard je jedan od igrača koji su opte prihvaćeni kao kandidati za mesto kapitena, a pored njega na spisku su igrači Čelsija Frenk Lampard i Don Teri.
IPB Image
25/07/2006 | Izvor: B92, BBC
Catwoman
Blago njemu wink.gif
IPB Image
undertaker
Iskusno, iskusno, enu ostavio kući da čuva decu, a on otishao na Floridu pa josh i juri sojke... biggrin.gif
Uzor mladjim narashtajima xe xe xe
Scouser
a sto su karagera u pozadini slike zamutnili??? smile.gif hehehe ovi sa koptalk-a sve znaju hehehe

Bilo je ono "EJ Stivi, zaboravio si da platis one "maserke" od malopre, dogovorili smo se po pola!"

laugh.gif laugh.gif
Tonča
Gerrard snubbed as Terry named new England captain

Izgleda da ga je Stevica poduvao za traku u repki. Pa i da su 'teli da mu je daju on ne bi 'teo da je uzme! tongue.gif tongue.gif tongue.gif

Gerrard congratulates new England skipper Terry
The_Kop
Terry good, Gerrard better

John Terry won't let anyone down as England captain, but Steven Gerrard would have been a more imaginative choice, argues Rob Smyth

Thursday August 10, 2006
Guardian Unlimited

So much for being his own man. Steve McClaren's first significant decision as England manager was so predictable that it would have had Sven-Goran Eriksson nodding softly in agreement.

There is nothing wrong with the choice of John Terry as captain per se: he does the job wonderfully at Chelsea, is a born leader who will kick the catwalk culture out of the England dressing room and whose elevation completes the jigsaw marked 'the new Tony Adams'. But Steven Gerrard would have been a more imaginative, braver choice, and it is tempting to conclude that McClaren has missed an enormous opportunity to get Gerrard playing for England as he does for Liverpool.

Article continues
As captains they are much of a muchness, although Terry is more visibly vocal and has the advantage of being able to see the game's bigger picture from centre-half. But as players, the influence of the captaincy differs hugely. Terry's performance-level, for the most part, remains constant whether he is captain or not, although like Gerrard he has never quite been at his best for England. Gerrard's, by contrast, fluctuates wildly for club and country, between the anonymous and the unstoppably in-your-face. When he reaches his volcanic peak, taking personal responsibility for the fortunes of his team, he has the capacity to influence a game like no other player in the world, as his one-man shows in the Champions League final of 2005 and the FA Cup final of 2006 showed.

Yet Gerrard has never shown that form for England. There have been isolated moments of excellence, but he has never swarmed all over a match, rendering the other 21 players virtually inconsequential as he imposes his quintessentially British will to devastating effect. At times his approach has bordered on diffidence, and this was the case long before his chalk-and-chalk partnership with Frank Lampard blunted his effectiveness further.

While it is an oversimplification to draw an exact link between captaincy and Gerrard's performances, it would be similarly unwise to dismiss the connection. In the movie Spiderman, Peter Parker was told that "with great power comes great responsibility". For Gerrard the reverse is true: with great responsibility comes an inner power that, at times, no defence in the world can resist. The captain's armband will not make the object any more immovable, but it could have made the force even more irresistible.

There is also a danger that Terry's past, especially numerous allegations of infidelity that he has denied, may keep the more voracious tabloids in front-page headlines for the duration of McClaren's reign, although most football fans will not care less about that. The other problem is that, unlike Gerrard, Terry is not entirely certain of his place. He might make some judges' world XI right now; so might Rio Ferdinand, but he was dropped less than a year ago. The competition is much hotter in defence than it is in midfield, where it is impossible to imagine any circumstances in which Gerrard would not be selected.

The same applies to Terry now that he has the immunity of captaincy. But whether he can take England to the same heights as Gerrard remains to be seen.

WORD!!!!!!!!!!

YNWA
Catwoman
Stevie wander hits no. 1
IPB Image
http://www.dailymail.co.uk/pages/live/arti...in_page_id=1779
Ovo je "lo-fi" verzija našeg glavnog sadržaja. Da biste videli punu verziju, sa svim informacijama, formatiranjem ili slikama, molimo vaskliknite ovde.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.